دستگاه ریکاوری گاز فریون چگونه کار میکند

دستگاه ریکاوری گاز فریون 3

همان طور که می دانید با توجه به صنعتی شدن زندگی وپیشرفت علم و نیاز بشر امروزی به امکانات و وسایل زندگی جهت آرامش و آسایش بهتر یکی از وسایل مورد نیاز، سیستم های سردکننده می باشد که شامل انواع کولرها، یخچال ها، سردکننده ‌های بزرگ، چیلرها و … می باشد. تمام دستگاه های سرد کننده برای خنک کردن و ایجاد سرما از گازهای فریون (  CFC ) استفاده می کنند. این گازها با تمام خوبی هایی که برای آرامش و آسایش بشر دارند مشکلاتی را به همان اندازه یا بیشتر برای جو زمین و لایه اوزن و محیط زیست به ارمغان می آورند.

گاز فریونی که در این دستگاه ها به کار رفته و در داخل سیکل تبرید ( کمپرسور، لوله‌ها، اواپراتور، کندانسور ) به طور مرتب در جریان است و عملیات خنک ‌سازی را انجام می دهد به دلایل مختلفی امکان دارد به بیرون نشت کند. انتشار این نوع گازها به فضای آزاد و حرکت شان به سمت لایه اتسمفر و ترکیب شدن با ترکیبات شیمیایی موجود در نور خورشید شدیداً به لایه اوزن خسارت وارد می کنند.

دستگاه ریکاوری گاز فریون 1

هدف اصلی ساخت دستگاهی می باشد که بتواند دستگاه های سرمازایی که نشتی هایی در آن ها به وجود آمده و از مدار کاری خارج شده‌اند عیب یابی و مجددا راه اندازی شوند.

گازهای باقی مانده در دستگاه تحت تعمیر باید جمع‌آوری و ذخیره شوند چون در بیشتر موارد بر اثر ترک‌های مویی مقدار کمی از گازهای درون دستگاه به بیرون انتشار پیدا می کنند و این موضوع باعث می گردد دستگاه سرمایشی کارایی لازم را نداشته باشد. حال اگر فقط ۱۰% گاز بر اثر نشتی به بیرون انتشار پیدا کرده باشد ۹۰% دیگر گاز درون دستگاه باقی مانده باشد تمامی تعمیرکاران این مقدار گاز باقی مانده را به علت نداشتن وسیله‌ای برای جمع‌آوری آن در فضای آزاد رها می نمایند، این موضوع باعث ساخت دستگاهی شد که گاز باقی مانده در دستگاه سرمایشی را توسط این دستگاه جمع‌آوری و در مخزن خود ذخیره‌سازی نماید که بعد از رفع عیب توسط تعمیرکار مجدداً توسط همین دستگاه، گاز ذخیره شده به دستگاه تعمیر گردیده تزریق می گردد و از انتشار مقدار زیادی گاز به فضا و خسارت های احتمالی جلوگیری می نماید.

البته این دستگاه می تواند گاز تمام سیستم‌ های سرماسازی که به دلایل مختلف از رده خارج می شوند و یا عمر مفید آن ها به اتمام رسیده و دیگر امکان تعمیر و نگهداری آن ها وجود ندارد را گرفته و در جاهایی که مورد نیاز باشد مورد استفاده مجدد قرار دهد.

مخزن جمع آوری مبرد هرگز نباید کامل پر شود حداکثر پر کردن مخزن تا ۸۰% ظرفیت آن می باشد. برای مشاهده این که مخزن چه قدر از ظرفیتش پرشده باید از دستگاهای اندازه گیری مانند ترازوی دیجیتالی یا گیج فشار استفاده کرد. از این دستگاه نباید برای مبرد های قابل اشتعال و یا قابل انفجار استفاده کرد.

برای ساخت چنین دستگاهی لازم است به طریقی گازی که قرار است جمع‌آوری شود توسط کمپرسور و وکیوم در مخزن و یا مخازنی ذخیره سازی گردد، بنابراین دستگاه باید یک سری ویژگی هایی داشته باشد.

دستگاه ریکاوری گاز فریون 2

ویژگی های دستگاه ریکاوری گاز فریون

 • موتور دستگاه( کمپرسور) باید بتواند این کار را انجام دهد.
 • مسیرهای عبور گاز توسط شیرهای دستی و برقی تحت کنترل باشند.
 • حجم مخزن ذخیره‌سازی که چه مقدار گاز در تمام حالت وارد و خارج آن می گردد توسط گیج‌های فشار در تمام حالت تحت کنترل باشد.
 • با توجه به تحت فشار بودن گاز مورد نظر تمام موارد ایمنی باید رعایت گردد.

با توجه به اهمیت ساخت دستگاه کارهایی را که باید برای ساخت انجام داد عبارتند از

 • انتخاب نوع و مدل موتور
 • انتخاب اندازه، ابعاد و شاسی که قرار است تمام قسمت‌ها بر روی آن نصب و جاسازی گردند.
 • انتخاب نوع و مدل شیرهای برقی
 • محاسبه ظرفیت و حجم مخزن
 • انتخاب نوع کندانسور دستگاه
 • طراحی و نقشه‌کشی دستگاه
 • طراحی سیستم الکترونیکی دستگاه

مفید و مقرون بصرفه بودن دستگاه ریکاوری کاز فریون

این دستگاه می تواند در تمامی کارگاه ها و تعمیرگاه های سیستم‌های خنک کننده و سرماساز مورد استفاده قرار بگیرد زیرا علاوه بر فواید محیط زیستی از لحاظ اقتصادی نیز بسیار مفید و مقرون به صرفه می باشد. مخزن جمع آوری مبرد هرگز نباید کامل پر شود حداکثر پر کردن مخزن تا ۸۰% ظرفیت آن می باشد. برای مشاهده این که مخزن چه قدر از ظرفیتش پرشده باید از دستگاهای اندازه گیری مانند ترازوی دیجیتالی یا گیج فشار استفاده کرد. از این دستگاه نباید برای مبرد های قابل اشتعال و یا قابل انفجار استفاده کرد.

اگر یک کولر گازی به دلیل نقص فنی توسط فردی به تعمیرگاه آورده شود تعمیرکار در مرحله‌ تشخیص عیب موضوع کمب گاز و نشتی در سیستم را باید تشخیص دهد و سپس اقدامات زیر را انجام دهد.

دستگاه ریکاوری گاز فریون 4

سیستم ریکاوری در حالت جمع آوری

 • شیر ورودی را چرخانده و در موقعیت بسته قرار دهید
 • شیر وسطی را در موقعیت جمع آوری قرار دهید.
 • شیر خروجی را در موقعیت باز قرار دهید.
 • شیلنگ های خروجی و ورودی دستگاه ریکاوری مبرد را وصل کنید.
 • شیر بخار روی مخزن را باز کنید.
 • شیر ورودی دستگاه جمع آوری را باز کنید.
 • کلید روشن/ خاموش را فشار دهید و دستگاه جمع آوری را روشن کنید.
 • وقتی سیستم ریکاوری شروع به کار کرد، شیر مرکزی را روی حالت جمع آوری قرار دهید و شیر دستگاه سرد کننده را روی موقعیت باز قرار دهید.
 • وقتی جمع آوری مبرد تمام شد، شیر ورودی را در حالت بسته قرار دهید و کلید اصلی دستگاه جمع آوری را خاموش کنید.

سیستم ریکاوری در حالت تخلیه

اگر بدون استفاده از مخزن، مبرد را در خود دستگاه ریکاوری جمع کرده اید برای تخلیه آن جهت منتقل شدن به کپسول یا انتقال به دستگاه سرد کننده دیگری می توانید به صورت زیر عمل کنید.

 • شیر مرکزی را در موقعیت تخلیه قرار دهید و مطمئن شوید که شیر خروجی در موقعیت باز قرار دارد.
 • شیر ورودی را در موقعیت بسته قرار دهید.
 • سیستم ریکاوری را روشن کنید تا مبرد وارد سیستم سرمازا شود.
درج شده در

7
Leave a Reply

avatar
2 تعداد نظرها
5 تعداد پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر
محبوب ترین
  تنظیم هشدار برای :  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
هشدار برای
بهمنی
مهمان
بهمنی

سلام برای خرید ریکاوری باید چکار کنم

مدیر سایت
Admin

با سلام و عرض احترام
بله موجود هست. لطفا تماس بگیرید.
۰۲۱-۸۸۸۶۵۰۶۹-۸۸۸۶۳۹۵۰
با تشکر

نصيري تبريز
مهمان
نصيري تبريز

سلام روز بخیر دستگاه ریکاوری میخواستم

مدیر سایت
Admin

با سلام و عرض ادب
لطفا مشخصات رو بفرمائید تا قیمت بدیم خدمت شما.
لطفا تماس بگیرید.
با تشکر

عقیل داودی
مهمان
عقیل داودی

سلام و خسته نباشید
میخواستم بدونم پمپ دستگاه وکیوم از چه نوعی هست از نوع سلیندر و پیستونیه یا نه اگه بگید ممنون میشم

مدیر سایت
Admin

با سلام و تبریک سال نو

مدیر سایت
Admin

با سلام و تبریک سال نو
در این خصوص اطلاع ندارم. انشاالله بعد از تعطیلات میپرسم و اطلاع میدم به شما.
با تشکر

دسته بندی ها
آخرین مطالب