برای نصب اصولی پکیج زمینی چه مواردی باید رعایت شود

اصول نصب پکیج زمینی

پکیج گرمایشی چیست

پکیج نوعی سیستم گرمایشی است که امروزه جایگزین مناسبی برای موتورخانه و آبگرمکن‌ها شده است که همچنین بسیار پر طرفدار نیز می باشد. پکیج ‌ها به خاطر این که محیط کمتری را اشغال می‌کنند طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند، البته پکیج معایبی هم دارد ولی مزایای آن بیشتر است. قبل از نصب پکیج باید محل نصب پکیج نیز مشخص شود. بهترین محل نصب پکیج دیواری و زمینی در ساختمان آشپزخانه، انبار، سرویس بهداشتی، زیر پله، گاراژ یا بالکن می‌باشد.

یکی از مزیت های پکیج زمینی داشتن مخزن می باشد. این مخزن می تواند آب مصرفی را برای مدت زمان نامعلومی ذخیره کند، یعنی این که افراد وقتی پکیج را روشن می کنند و از آب گرم مصرفی استفاده می کنند در همان لحظه آب گرم توسط پکیج از لوله ها عبور می کند و شما می توانید برای مدت زمان محدودی از آب پکیج زمینی استفاده کنید. اما در پکیج دیواری شما فقط برای چند دقیقه می توانید از آب گرم مصرفی در همان لحظه استفاده کنید. در واقع بعد از زمان مشخصی آب مصرفی سرد می شود.
پکیج های زمینی بر روی زمین قرار می گیرند و مانند پکیج دیواری روی دیوار نصب نمی شوند. همچنین به این نکته توجه کنید که از پکیج های زمینی در مجتمع های مسکونی که متراژ واحدهای هر بخش بیشتر از ۳۰۰ متر است استفاده می شود.

تعمیر پکیج زمینی-تیک سرویس

در ادامه می‌خواهیم به طور کلی به بهترین محل نصب پکیج زمینی و اصول نصب پکیج زمینی بپردازیم.

اصول نصب پکیج زمینی

 • ابتدا باید برای نصب پکیج مکانی مناسب در نظر گرفته شود.
 • برای نصب پکیج های زمینی باید محل نصب دارای تراز باشد.
 • نصب پکیج دیواری و زمینی در مکان هایی مانند حمام و زیرزمین ممنوع است، محل نصب باید بدون رطوبت باشد.
 • محل نصب پکیج نباید در نزدیکی سیستم‌های سرمایشی گرمایشی از جمله اجاق گاز، یخچال، کولر آبی، کولر گازی، داکت اسپلیت و … باشد چرا که باعث اختلال در کارکرد پکیج خواهد شد.
 • نصب پکیج در روبروی یخچال و فریزر ممنوع است و باید بین این دو وسیله حداقل ۱۰۰ سانتی متر فاصله باشد.
 • نصب پکیج در خارج از ساختمان مانند بالکن و تراس بدون استفاده از کابین برای جلوگیری از وزش باد و جریان تند هوا ممنوع است.
 • نصب پکیج در محل هایی که دارای مرزبندی کامل هستند ( مانند مکان هایی که دارای پنجره های دوجداره هستند ) ممنوع است.
 • همچنین در محل نصب پکیج باید فاصله ی پکیج تا دیوار مجاور ۱۵ سانتی متر باشد.
 • برای نصب پکیج بهتر است که یک محیطی را در نظر بگیرید که برای تعمیر و یا سرویس پکیج به راحتی بتوانید به آن دسترسی داشته باشید.
 • بهتر است محل نصب پکیج را در نزدیکی یکی از انشعابات لوله گاز و برق قرار دهید تا به آسانی سوخت به آن برسد و نیاز به لوله کشی و یا برق کشی رو کار نداشته باشد.
 • بهتر است قبل از نصب پکیج محیطی را در نظر بگیرید که لوله کشی آب مناسب به پکیج را داشته باشد.
 • نصب پکیج باید در محیطی انجام شود که برای لوله کشی شوفاژ و رادیاتور با پکیج مشکلی به وجود نیاید و به راحتی انجام شود.
 • محل نصب پکیج باید به صورتی باشد که بتوان یک عدد دودکش مجزا برای آن در نظر گرفت.
 • بهترین محل نصب پکیج دیواری و زمینی در ساختمان مکان‌هایی مانند آشپزخانه، سرویس بهداشتی، راه پله، گاراژ و انبار می‌باشد.

در ادامه به بررسی مکان هایی که نصب پکیج در آن ها ممنوع است و چگونگی رفع این مشکل در این مکان ها می پردازیم.

در ابتدا باید بدانید که نصب پکیج به صورت کلی در ساختمان‌هایی با متراژ کم تر از ۶۰ متر ممنوع است چون که در صورت درست نسوختن گاز، گاز مونواکسید کربن تولید شده به درستی از محیط خارج نمی‌شود و باعث گاز گرفتگی افراد می‌شود.
یکی دیگر از مشکلات ناشی از نصب پکیج در محیط هایی با اندازه کمتر از ۶۰ متر این است که پکیج برای احتراق نیاز به اکسیژن دارد و پکیج اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط می گیرد و باعث کمبود اکسیژن در محیط می شود و باز هم به افراد آن محیط آسیب می‌زند.

کارشناسان برای رفع این مشکل یعنی کاهش خطرات احتمالی نصب پکیج در ساختمان هایی با متراژ کمتر از ۶۰ متر مربع پیشنهاد هایی دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

پکیج زمینی

 • استفاده از دودکش دوجدارهدر پکیج های زمینی

دودکش های دو جداره دارای دو لایه هستند که یک لایه از آن ها وظیفه خارج کردن دود حاصل از احتراق پکیج را بر عهده دارد و لایه دیگر هوای تازه را از بیرون از ساختمان به پکیج هدایت می کند. با استفاده از این دودکش هوای مورد نیاز برای احتراق پکیج از طریق هوای آزاد بیرون تامین می شود و از هوای داخل ساختمان دیگر مصرف نمی شود.

 • نصب پکیج در بالکن یا تراس

این مورد نیز در صورت رعایت قوانین موجود در نصب پکیج در تراس می تواند از خطرات ناشی از مسمومیت بر اثر کمبود اکسیژن چلوگیری شود. اما این روش دارای معایبی نیز می باشد، پکیج های دیواری و زمینی را نمی توان بر روی بالکن نصب کرد، زیرا نصب پکیج در بالکن دارای معایب مختلفی می باشد، از جمله:

  • در بالکن یا تراس در فصول سرد سال احتمال بروز یخ زدگی در پکیج وجود دارد، که این مسئله می تواند سبب ایجاد نشتی در پکیج و سیستم لوله کشی پکیج شود.
  • از طرفی معمولا پکیج در بالکن در معرض مستقیم باد و تابش مستقیم خورشید قرار دارد. در این محل وزش باد می تواند سبب خاموش شدن شعله پکیج شود و از طرفی تابش مستقیم آفتاب بر پکیج می تواند سبب بالا رفتن فشار پکیج شود.

برای رفع این محدودیت باید پکیج را در درون کابینی بسته نصب کرد تا از معرض باد، یخ زدگی و تابش مستقیم آفتاب حفظ شود، کابین مورد نظر باید دارای شرایطی نیز باشد که از آن جمله می توان به لزوم استفاده از دریچه هوا بر روی کابین اشاره کرد. چون برای افزایش کارایی پکیج باید گردش هوای کافی نیز وجود داشته باشد.

 • نصب پکیج در آشپزخانه

آشپزخانه به چند دلیل یکی از بهترین مکان ها برای نصب پکیج زمینی و دیواری می باشد.

  • امکان دسترسی راحت به انشعابات آب، برق و گاز
  • امکان نصب پکیج در داخل یکی از کابینت های آشپزخانه و در نتیجه زیبا سازی محیط
  • جلوگیری از بروز یخ زدگی در پکیج که از جمله دلایل ممنوعیت نصب آن در بالکن و فضاهای باز بود.
  • حفظ و نگهداری بهتر از پکیج در صورت نصب آن در آشپزخانه به دلیل نزدیکی دستگاه به مصرف کننده و قابل مشاهده بودن نحوه عملکرد، خطاهای دستگاه و فشار آن
  • امکان سرویس راحت تر پکیج
  • دسترسی سریع تر به دستگاه برای انجام تعمیر پکیج دیواری
  • کاهش حداقلی صدا در پکیج به دلیل قرار گیری آن در داخل کابین
درج شده در

6
Leave a Reply

avatar
3 تعداد نظرها
3 تعداد پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر
محبوب ترین
  تنظیم هشدار برای :  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
هشدار برای
Javad
مهمان
Javad

ما یک پکیج زمینی مثل عکس صفحه شما داریم و دیگ سوراخ شده و چکه دارد جنس مخزن از چیست تعویض میکنید یا جوش میزنید

مدیر سایت
Admin

سلام و عرض ادب
لطفا با ما تماس بگیرید
۰۲۱-۸۸۸۶۵۰۶۹
با تشکر

کاوه
مهمان
کاوه

سلام چجوری میشه این پکیج ها رو در بالکن نصب کرد؟

علیرضا تحصیلداران
مدیر
علیرضا تحصیلداران

سلام و عرض ادب
باید از دودکش سیمانی داخل دیوار استفاده شود. مدلهای جدید با فن تولید میشود که میتوانید بدون دودکش سیمانی هم در بالکن نصب کنید.
برای سوالات بیشتر لطفا با ما تماس بگیرید.
با تشکر

حمید
مهمان
حمید

با سلام برای یک واحد دوبلکس هر طبقه ۱۱۰ متری و یک استخر ۱۲ متر مربعی چه پکیج زمینی میشه نصب کرد و آیا در فضای زیر پله هم‌می توان نصب کرد
ممنون

مدیر سایت
Admin

سلام و عرض احترام
شما میتوانید از پکیج یونیکال مدل آلکون ۷۰ استفاده بفرمایید.
با تشکر

دسته بندی ها
آخرین مطالب