روش رفع افت فشار در پکیج دیواری و رادیاتور

طراحی و ساخت پکیج های دیواری در واقع انقلابی در صعنت سیستم های گرمایش ساختمان ها و ادارات و واحد های مسکونی بوجود آورد. پکیج های دیواری مانند یک موتورخانه عمل کرده و سیستمی شبیه به آن و البته جمع و جورتر و کاربردی تر دارند. طراحی و تولید پکیج دیواری به یک مدل و نوع خاص محدود نشده و انواع مدل ها با کارکردهای متنوع طراحی و عرضه گردید. همه این پکیج ها کارکرد گرمایشی و تامین آب گرم و سرد را برای قسمت های مختلف ساختمان بر عهده دارند و گاهی به دلایل مختلف ممکن است، دچار افت فشار شوند. در ادامه در مورد دلایل افت فشار در پکیج دیواری صحبت خواهیم کرد و راههای رفع آن را هم توضیح می دهیم.

 

 

 

دلایل افت فشار در پکیج دیواری

به طور کلی افت فشار در پکیج هایی که نو هستند، هر دو هفته یا سه هفته یکبار اگر اتفاق می افتد، جای نگرانی نخواهد داشت و طبیعی است و برای پکیج های کار کرده هم این بازه زمانی هفته یکبار خواهد بود اما تداوم افت فشار در پکیج های دیواری ممکن است به دلیل یکی از موارد ذیل باشد:

  • نشتی در مدار بسته پکیج و رادیاتور: نشتی آب در رادیاتور می تواند خیلی زود باعث افت فشار شود حتی اگر این نشتی به اندازه یک استکان هم باشد می تواند افت فشار ایجاد کند.
  • باز ماندن شیر پر کن پکیج: بعد از تنظیم فشار، شیر پرکن پکیج باید بسته شود و اگر مصرف کننده این مورد را فراموش کند، بعد از باز کردن شیر آب گرم دستگاه دچار افت فشار خواهد شد. البته بعد از بستن آن فشار دوباره بالا خواهد رفت. گاهی باز گذاشتن شیر پرکن باعث افزایش فشار پکیج دیواری هم می شود.

 

 

  • گاهی لوله های پکیج دیواری که از کف رد می شوند، دچار نشتی شده و همین موضوع باعث افت فشار در پکیج دیواری می شود البته این اتفاق به ندرت رخ می دهد اما غیر ممکن هم نیست و باید برای اطمینان چک شود.
  • اگر منبع انبساط سوراخ باشد و یا اینکه باد نداشته باشد هم می تواند، باعث افت فشار در پکیج دیواری شود.
  • خراب شدن شیر پرکن هم دلیل دیگری برای افت فشار دستگاه است.
  • در صورتی که مبدل حرارتی به هر دلیلی سوراخ شود، می تواند باعث افت افشار پکج دیواری گردد. در این حالت آب مسیر شوفاژ با آب گرم آن ارتباط پیدا کرده و همین موضوع مسبب افت فشار خواهد شد.
  • دلیل دیگر این عیب می تواند زیاد بودن ارتفاع شعله دستگاه و خرابی شیر سه راهه و کم بودن فشار آب ساختمان باشد.

 

 

روش رفع افت فشار در پکیج دیواری و رادیاتور

برای تنظیم و بالا آوردن فشار در پکیج دیواری و رادیاتور یکی از کارهایی که می توانید، انجام دهید، تنظیم شیر کوچک زیر آن است که البته به رنگ آبی و یا سیاه بوده و تشخیص آن خیلی راحت است. این شیر را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید و بعد تنظیم فشار این شیر باید در جهت عقربه های ساعت خوب محکم و بسته شود. راه دیگر برای افزایش فشار پکیج دیواری این است که وقتی شیر پر کن باز است، پمپ دستگاه را روشن کنید. این کار به افزایش فشار کمک خواهد کرد. البته رفع تمام دلایل افت فشار هم می تواند به از بین رفتن این اشکال کمک کند. پس در ابتدا تک تک دلایل افت فشار را بررسی کنید.

 

 

روش رفع افت فشار در رادیاتور

افت فشار در رادیاتورها چیزی جدا از افت فشار در پکیج دیواری نیست و می تواند متعاقب آن اتفاق بیفتد. البته خود رادیاتور شیرهای کنترلی داشته که باید در صورت بروز این عیب چک شده و هواگیری شوند.

 

 

درج شده در
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی ها
آخرین مطالب