دستگاه هواساز چیست و نحوه عملکرد دستگاه هواساز چگونه است

دستگاه هواساز چیست و نحوه عملکرد دستگاه هواساز چگونه است

دستگاه هواساز چیست؟

دستگاه هواساز به دستگاهی گفته می شود که وظیفه آن تنظیم گردش هوا در سیستم تهویه مطبوع است. هواساز از اجزای مختلف و متنوعی درست شده است که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد. کارکرد دستگاه هواساز به عملکرد اجزای سازنده آن بستگی داشته و رابطه مستقیم با آن دارد.

 

 

نحوه کارکرد دستگاه هواساز چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم این دستگاه از اجزای مختلفی ساخته شده است که برخی از آنها عبارتند از تعدادی کویل آب گرم و آب سرد، فن، تعداد مشخصی فیلتر، رطوبت زن و کانالها و محفظه تامین و تولید هوای گرم و سرد بخشی از این اجزا هستند. عملکرد هر یک از این اجزا می تواند روی عملکرد کلی دستگاه تاثیر بگذارد اما به طور کلی نحوه کارکرد دستگاه هواساز به این صورت است که آب سرد موجود در چیلر یا مینی چیلر و آب گرم موجود در بویلرها و یا پکیج ها به وسیله لوله کشی های انجام شده به هواساز منتقل می شود.

 

 

 

بعد از اینکه آب سرد و آب گرم از این طریق به هواساز منتقل شد یک فن بزرگ و یا چند فن کوچکی که در آن قرار دارند با دمیدن هوا از روی کویل ها هوای موجود را گرم یا سرد خواهند کرد. فرق آب گرم و آب سرد در این سیستم این است که در فصل تابستان که هوا را سرد می کند به آن هواساز سرمایشی و در فصل زمستان که نیاز به هوای گرم است به آن هواساز گرمایشی می گویند. یعنی با دمیدن هوا در اطراف کویل وظیفه تولید هوای گرم و سرد را در فصل تابستان و یا زمستان و خنک کردن و گرم کردن فضا را بر عهده دارند.

نحوه کارکرد هواساز بر اساس تصفیه هوا

یک کار دیگری که این سیستم انجام می دهد، تصفیه هوا است. برای تصفیه هوا باید سیستم فیلتراسیون خاصی در این دستگاه وجود داشته باشد تا بتواند هوا را تصفیه و پاکیزه نماید. برای اینکه کار تصفیه هوا به خوبی انجام شده و نتیجه مطلوبی داشته باشد باید از فیلتر های قابل شستشو استفاده شود و این فیلتر ها بر اساس نوع کارکردی که دارند متنوع بوده و در انواع فیلتر های قابل شستشو، کیسه ای و هپا مورد استفاده قرار میگیرند.

 

 

 

نحوه تنظیم رطوبت در دستگاه هواساز

در روزهایی از سال که هوا گرم است و باید میزان رطوبت موجود در هوا کاهش پیدا کند، دستگاه هواساز سیستمی دارد که قادر است، میزان رطوبت را کاهش داده و هوای خنک وارد شده به ساختمان را مطبوع تر کند. برای دستیابی به این هدف وقتی در فصل گرما هواساز روی سیستم سرمایش قرار دارد، بخار آبی که در هوا وجود دارد از روی سطح کویل عبور کرده و بعد از برخورد با سطح فلزی کویل به آب و یا مایع تبدیل می شود و بعد از این مرحله چکیده شده و در محفظه زیر هواساز جمع خواهد شد و بعد از این مرحله از طریق مجرایی که برای آن تعبیه شده است از دستگاه خارج می شود. به این شیوه رطوبت موجود در هوا گرفته شده و هوای خنکی که وارد فضا می شود، مطبوع تر خواهد بود. در برخی موارد نیاز است که رطوبت موجود در هوای خروجی بیشتر شود، برای دستیابی به این رطوبت هم سیستم هواساز راهکارهایی دارد. در این سیستم در یک چنین مواقعی در مسیر عبور هوا از افشانک های تزریق کننده آب در هوا استفاده شده و به این شیوه رطوبت مورد نیاز در هوای خروجی تامین می شود.

 

 

نحوه کارکرد هواساز بر اساس تامین هوا

هواساز همانطور که از نامش پیداست، باید بتواند هوای مورد نیاز را هم تامین کند. برای دستیابی به این هدف عموما هواسازها در بیرون از ساختمان ها تعبیه شده که در این صورت برای تامین هوای مورد نیاز به سه روش عمل می کنند که عبارتند از:

  • اولین شیوه تامین هوا به صورت کامل و صد درصدی از بیرون است.
  • دومین شیوه استفاده از روش سیرکوله کردن است. یعنی هوا داخل دستگاه گردش شده و از بیرون تامین نمی شود.
  • شیوه سوم هم تامین هوا به صورت درصدی است. یعنی بخشی از هوا از بیرون و بخشی دیگر از هوای برگشتی داخل ساختمان تامین می شود. این دو نوع هوا در محفظه اختلاط با هم ترکیب می شوند.

 

درج شده در

19
Leave a Reply

avatar
12 تعداد نظرها
7 تعداد پاسخ ها
2 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر
محبوب ترین
  تنظیم هشدار برای :  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
هشدار برای
moshtagh
مهمان
moshtagh

very gooooood

میلاد رضازاده
مهمان
میلاد رضازاده

اطلاعات مفیدی بود..خیلی ممنون

Amin
مهمان
Amin

خیلی هم عالی???

تهویه نگار
مهمان

ممنون از مطالب مفید

بهزاد
مهمان
بهزاد

سلام.شماگفتین فن دمنده ولی چیزی ک توشکلهامشخصه فن مکندس.توضیح میدین.ممنون

نگین تبریزی
مهمان
نگین تبریزی

سلام،برای آپارتمان ۴۰ متری مناسب هست؟

مهدی مظاهری
مهمان
مهدی مظاهری

سلام درکدام هواساز فن مکنده یا دمنده مقرون به صرفه تر وبازده بالاتر است درجلو کویل یا پشت کویل با تشکر

فرزانه
مهمان
فرزانه

سلام. برای تولید آب گرم و سرد حجم بویلر و منبع سرد کننده آب چقدر هست؟

Ahmad zangenh
مهمان
Ahmad zangenh

توضیحات عالی بود

Arman
مهمان
Arman

سلام هواساز تو مناطقی که هوا در زمستان منفی ۱۵ الی ۲۰ درجه هست جواب میده برای گرمایش واحد مسکونی و…

رسا
مهمان
رسا

سلام نام دستگاهی که به سرذرب ورودی مراکز خ۰رید نصب میشود و با فشار باد را پخش میکند چیست

الیماکول
مهمان

ممنون از مقاله بسیار خوبتون

دسته بندی ها
آخرین مطالب