پکیج زمینی و اجزای آن کدام است

پکیج زمینی و اجزای آن کدام است

در گذشته برای تامین آب گرم خانه و حمام و سرویس های بهداشتی از موتورخانه و تجهیزات مربوط به آن استفاده می کردند. البته در حال حاضر باز هم موتورخانه ها وجود دارند ولی در بسیاری جاها جای خود را به پکیج زمینی داده و البته این یک جایگزینی بسیار به صرفه و راحت هم بوده است. یعنی علاوه بر اینکه استفاده از پکیج زمینی به مراقبت های کمتری احتیاج دارد با هزینه کمتری هم خریداری و راه اندازی خواهد شد. پکیج زمینی همان کار تامین آب گرم برای شوفاژ و مصرف بهداشتی را انجام می دهد. استفاده از پکیج زمینی باعث شده است، برای گرم کردن آب حمام یا دستشویی دیگر نیاز به آبگرمکن زمینی هم نباشد و همه این نیازها به وسیله همین دستگاه برآورده خواهد شد.

 

 

 

اجزای و قطعات پکیج زمینی چیست؟

پکیج زمینی از اجزا و قطعات مختلف و زیادی درست شده است که از نمای روبروی آن شامل اجزای: پنل کنترل، مانومتر، شیر هواگیری، کویل آب گرم، شیر پر کن،میله یونیزاسیون، مشعل، مانیفولد مشعل، پمپ، ترموستات دیگ، دیگ، الکترود جرقه، شیر کنترل گاز، پایه دیگ، ترموستات آبگرم بهداشتی،درپوش تخلیه، منبع اب گرم مصرفی، کلید خاموش و روشن، کلید تابستانه و زمستانه، دگمه ریست، فیوز، ترموستات اب گرم مصرفی، گیج فشار و دما و ترموستات گرمایش و از نمای پشتی دستگاه شامل اجزای: دودکش، لولهگاز، دیگ، مشعل، شیر اطمینان، رفت اب گرم مصرفی، شاسی مشعل، منبع اب گرم مصرفی، لوله رفت شوفاژ، لوله برگشت شوفاژ، آب ورودی شهر، منبع انبساط، فیلتر ضد رسوب است.

 

 

دیگ چیست؟

دیگی که در پکیج زمینی مورد استفاده قرار می گیرد، از نوع پره ای است. جنس دیگ را چدنی آتشخوار آلیاژی انتخاب می کنند. مقاومت این دیگ باید در حدود ۱۵۰ نیوتن بر میلی متر مربع باشد. علت اینکه این مدل و جنس دیگ را برای پکیج زمنی انتخاب می کنند، مقاومت آن در برابر حرارت و شعله و همچنین ماندگاری بالای آن است.ضخامت مناسب برای بدنه دیگ پکیج زمینی ۴٫۲ میلی متر بوده و برای اینکه سطح حرارتی در دیگ افزایش پیدا کند از فین های حرارتی استفاده می کنند.

 

 

مشعل در پکیج زمینی چیست؟

مشعل در پکیج زمینی از نوع گاز سوز و یا اتمسفریک بوده و هر کدام عملکرد متفاوتی دارند. نحوه عملکرد مشعل اتمسفریک به این شکل است که هوای لازم برای انجام عمل احتراق طی دو مرحله تامین می شود. یک مرحله هوای اولیه و یک مرحله هم هوای ثانویه. برای روشن شدن مشعل ابتدا گاز خارج شده از شیر کنترل گاز وارد لوله چند راهه یا مانیفولد شده و بعد از اینکه از روزنه کوچکی به نام اوریفیس عبور کرد، سرعت آن زیاد و فشارش کم می شود.

در حد فاصل بین اوریفیس و مشعل هوای اولیه با گاز خروجی ترکیب می شود و در ادامه وارد مشعل شده و در این حالت این گاز اماده شعله ور شدن خواهد بود. اولین جرقه که زده می شود گازی که در کنار هوای اولیه وجود دارد، سوخته و شعل را روشن می کند. برای اینکه شعله روشن بماند باید اکسیژن بیشتری به آن برسد، که این اکسیژن از هوای ثانویه تامین خواهد شد.هوای ثانویه از هوای طبیعی که رد اطراف مشعل وجود دارد، بدست می آید. رنگ طبیعی شعله وقتی اکسیژن کافی به آن می رس، آبی است اما اگر شعله زرد بسوزد یعنی هوای کافی به آن نمی رسد. نکته دگیر در مورد مشعل جنس آن است که استیل انتخاب می شود.

منبع تامین آب گرم در پکیج های زمینی

پکیج های زمینی دو نوع منبع تامین اب گرم دارند. اگر پکیج زمینی بلند باشد منبع تامنی اب گرم آن کویلدار ۳۰ لیتری انتخاب می شود و اگر پکیج زمینی کوتاه باشد منبع اب گرم آن از نوع مبدل صفحه ای انتخاب می شود.

منبع کویلدار چیست؟

منبع کویلدار از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول پوسته و قسمت دوم کویل است.کویل های داخل پوسته از جنس مس هستند و به صورت مارپیچی بوده و شرایط حرکت سیال در آنها فراهم می شود. آب گرمی که در دیگ تولید می شود از داخل کویل و آب سرد لوله از پوسته جریان پیدا می کند. استفاده از این منبع فقط در برندهای خاصی صورت می گیرد.

 

مبدل صفحه ای

مبدل صفحه ای جنس بسیار عالی داشته و برای اینکه ضخامت آن خیلی کم است به راحتی می تواند آب گرم مورد نیاز مصارف بهداشتی را در هر لحظه تامین کند. از ویژگی های انحصاری مبدل های صفحه ای انتقال حرارت بالا در آنها بوده که در مقایسه با منابع کویلدار در این خصوص قوی تر هستند. این ویژگی به دلیل داشتن سطح تماس بالا در مبدل صفحه ای است.

 

 

شیر گاز

وظیفه شیر گاز در پکیج های زمینی تنظیم طول شعله بر اساس دستور ترموستات است. این شیر دو شیر مغناطیسی قطع گاز و یک رگلاتور برای تنظیم فشار خروجی دارد که تنظیم فشار گاز را از روی دستور ترموستات انجام داده و آن را کم یا زیاد خواهد کرد. استفاده از این مدل شیر به امن شدن دستگاه کمک بسیاری می کند و در صورتیکه به هر دلیلی شعله بوجود نیاید از طریق میله یونیزاسیون این دو شیر غیر برق دار شده و قطع می گردند و در نهایت جریان گاز قطع می شود به این طریق از آتش سوزی یا انفجار جلوگیری خواهد شد.

 

 

اجزای اصلی شیرهای کنترل گاز در مدل slgma843 به شرح ذیل است

 • شیر برقی EV1
 • شیر برقی EV2
 • نقطه تست فشار ورودی
 • نقطه تست فشار خروجی
 • اتصال و رگلاتور فشار
 • رگلاتور فشار فرمان
 • مدولاتور فشار گاز خروجی
 • پیلوت خروجی
 • محل خروج گاز
 • محل خروج کناری
 • محفظه باز کننده آرام

پمپ

پمپ برای ایجاد جریان اجباری در دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ ها در انواع مختلفی ساخته می شوند و هر کدام از انها کاربردهای متفاوتی دارند. برخی جهت تامین میزان دبی مورد نیاز و جبران افت فشار به دلیل زبر بودن لوله ها و افت وصاله ها و مبدل ها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

 

منبع انبساط دیافراگمی

منبع انبساط مورد استفاده در پکیج های زمینی از نوع دیافراگمی و با ظرفیت ۸ لیتر و بیشتر بوده و این منبع از دو صفحه فلزی با یک دیافراگم در وسط آن درست شده است. جنس دیافراگم که در وسط قرار دارد، لاستیکی است. هر دو صفحه فلزی تا خورده هستند و روی همدیگر پرس شده اند. دو طرف این منبع انبساط دیافراگمی پر است. یک طرف آن آب قرار دارد و طرف دیگر آن از هوا یا نیتروژن پر شده است.

 

منبع انبساط دیافراگمی برای پکیج زمینی چه کاری انجام می دهد؟

منبع انبساط دیافراگمی دو مسئولیت اصلی را در این دستگاهها بر عهده دارد. اول اینکه وقتی دمای آب بالا می رود، قاعدتا دچار انبساط شده و حجم آن افزایش پیدا می کند. اگر جایی برای خالی کردن این حجم اضافی وجود نداشته باشد به مرور به لوله ها و اتصالات دستگاه فشار وارد شده و دچار خرابی و نشتی خواهند شد. در واقع کار منبع انبساط دیافراگمی خالی کردن این حجم اضافه آب داخل دستگاه است تا عمر دستگاه طولانی باشد. این کار را به این شکل انجام می دهد که در اثر بالا رفتن حجم اب داخل دستگاه این حجم اب به صفحه دیافراگم فشار وارد کرده و دیافراگم با افزایش حجم این شرایط را فراهم می کند که حجم اب داخل دستگاه زیاد شود و از این طریق از ترکیدن لوله ها و اتصالات جلوگیری به عمل می آورد. دومین کاری که این منبع برای پکیج زمینی انجام می دهد، این است که طبق استانداردها فشار منبع انبساط دیافراگمی نباید از فشار استاتیک خود سیستم کمتر شود این فرایند باعث می شود، رادیاتورها همیشه و در همه وقت پر از آب باشند.

کار دیگری که منبع انبساط برای دستگاه انجام می دهد، مانع از وارد شدن هوا به داخل سیستم و دستگاه می شود.

ترموستات

ترموستات را کنترل کننده دما در پکیج زمینی هم می گویند. ترموستات ها انواع مختلفی دارند که شامل: ترموستات های نوار بی متال یا حس کننده نواری دو فلزی، حس کننده فشاری و حس کننده با مقاومت الکترکی. ترموستاتی که در پکیج های زمینی مورد استفاده قرار می گیرد از نوع حس کننده فشاری هستند.

حس کننده های فشاری چطور عمل می کنند

اندازه گیری دما توسط ترموستات حس کننده فشاری از راه اعمال فشار صورت می گیرد و برای این کار از مایع استفاده می شود. همین حس کننده فشاری هم در دو نوع غوطه وری و جداری هستند که در پکیج های زمینی از نوع غوطه وری استفاده می می شود.

سختی گیر

سختی گیرها برای گرفتن رسوبات آب مورد استفاده قرار می گیرند. در آب هایی که سدیم و کلسیم و منیزیم بالا دارند این مواد به مرور در قطعات مختلف و به خصوص بدنه دستگاه نشست کرده و باعث کاهش کارایی و کارکرد دستگاه خواهد شد و مهمترین صدمه ای که به پکیج زمینی می زند، ضخیم کردن بدنه است که نتیجه آن کاهش قدرت انتقال حرارتی بدنه خواهد بود. برای همین باید برای حل این مشکل از سختی گیر استفاده شود تا سختی را حل کرده و از بین ببرد. آب هایی که سختی زیادی دارند، باعث می شوند مصرف انرژی در پکیج زمینی هم افزایش پیدا کند چون بدنه دستگاه ضخیم شده و برای انتقال حرارت انرژی بیشتری مصرف خواهد کرد.

 

 

به طور خلاصه عملکرد سختی گیر به این شکل است که در ابتدا یک میدان مغناطیسی قوی ایجاد کرده و باعث می شود، نظم بارهای مثبت و منفی در جریان آب تغییر کند. در حالت طبیعی ملکول های آب به صورت منظم در کنار هم قرار ندارند، وقتی از سختی گیر استفاده می شود، ملکول ها در اثر میدان مغناطیسی ایجاد شده به صورت منظم در کنار هم قرار گرفته و این تغییر آرایش باعث می شود کمتر با هم تداخل داشته باشند و در نتیجه ملکول های آزاد آب افزایش یافته در نهایت حلالیت آن بالا می رود. بالا رفتن حلالیت آب در واقع باعث حل شدن املاح درون آن شده و مانع رسوب املاح در بدنه پکیج زمینی خواهد شد.

میله یونیزاسیون

بین میله یون و بدنه مشعل یک جریان متناوب ایجاد شده و در نتیجه آن یک جریان یک طرفه بین میله و بدنه مشعل ایجاد خواهد شد. میله یونیزاسیون در حالت عادی بار خنثی دارد و در اثر حرارت دیدن باردار گردیده و به طرف یون هایی که بار مخالف دارند، حرکت می کند و این فرایند باعث بوجود آمدن جریان خواهد شد و در نتیجه شعله تشکیل می گردد.

 

 

الکترود جرقه

الکترود جرقه با استفاده از یک الکترود و یا دو الکترود اشتعال ایجاد می کند. جنس روکش این الکترودها از سرامیک انتخاب می شود و در اثر بوجود آمدن قوس الکتریکی بین الکترودها جرقه شکل می گیرد. نحوه عملکرد برد الکترود جرقه به این شکل است که تا سه بار فرمان جرقه می دهد و اگر بعد از سه بار شعله ایجاد نشد این بار دستور ریست صادر خواهد شد.

شیر اطمینان

کاربرد شیر اطمینان برای کنترل فشار در مدار اولیه است. وقتی فشار دستگاه به حد نهایی می رسد این شیر باز شده و با خارج کردن آب از بالاتر رفتن فشار جلوگیری به عمل می آورد. نوع شیر اطمینانی که برای پکیج زمینی استفاده می شود از نوع فشاری بوده و به اندازه سه بار تحمل دارد.

 

 

شیر هواگیر اتوماتیک

هواگیری دستگاه یکی از عوامل ماندگاری و حفظ کیفیت آن محسوب می شود. چون وجود هوا در پکیج زمینی پدیده ای را به وجود می آورد که کاویتاسیون نام دارد. این پدیده به مرور می تواند به دستگاه آسیب وارد کند. کاری که شیر هوا گیری انجام می دهد، این است که وقتی حباب های هوا داخل آن جمع شدند، شناور تعبیه شده در آن به سمت پایین حرکت کرده و شیر خروج هوا به جای خود باز می گردد و هوا خارج می شود.

 

 

سوخت مصرفی

سوخت مصرفی در پکیج زمینی انواع مختلفی دارد. یا منبع گاز مایع دارند و یا منبع گاز طبیعی. گاز مایع به راحتی با هوا واکنش داده و می سوزد و حرارتی که تولید می کند، دو برابر نفت است. نکته دیگر اینکه گاز مایع با گاز شهری تفاوت دارد. گازطبیعی در واقع همان گاز شهری محسوب می شود. عمدتا وسایلی که با این دو نوع گاز کار می کنند، چندان تفاوتی با هم ندارند و فقط تفاوت اصلی آنها در نوع نازل است.

درج شده در

8
Leave a Reply

avatar
4 تعداد نظرها
4 تعداد پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر
محبوب ترین
  تنظیم هشدار برای :  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
هشدار برای
مظاهر
مهمان
مظاهر

سلام وعرض ارادت
علت سرریزشدن اب از شیر اطمینان دیگ چیه درپکیجهای زمینی دوشیر اطمینان هست بالای که برای دیگ است منظورم ان میباشد

صفایی
مهمان
صفایی

باسلام مدتی هست که ازپکیج زمینی ایران رادیاتورکه حدوددوسال ازنصب آن می گذرداززیرش آب به بیرون می ریزدتعمیرکارآمده می گویدبه احتمال زیاددیگش سوراخ شده بایدپکیج رابخوابانیم ودوردیگ رابازکنیم ودیگ راجوش بدهیم من اعتمادی به حرفشان ندارم می خواستم بدانم نظرایشان درست هست احتمالش نیست که پیچی چیزی شل شده باشدوپکیج نوبه این زودی سوراخ می شود

آوا
مهمان

سلام
ممنون از شما بخاطر مطالب خوبتون. دقیقا شر پرکن چکار میکنه؟

پرهیزکار
مهمان
پرهیزکار

سلام
ببخشید دلیل هواخارج شدن از بالای بالای دیگ آب چیست؟
یک سوراخ ریزی هستش که وقتی یک شیر که روی دستگاه انبساط هستش رو که مثل شیر گاز هستش رو میبندیم هوا خارج شد الان که پمپ روهم خاموش میکنیم هوا خارج میشه از همون جا دلیل بودن اون سوراخ چیست؟
بوده یا به وجود اومده؟
پکیج زمینی ۳۲۰۰۰نحرم هستش
متشکرم

دسته بندی ها
آخرین مطالب