پکیج فن دار و پکیج بدون فن چه تفاوت هایی با هم دارند

پکیج فن دار و پکیج بدون فن چه تفاوت هایی با هم دارند

پکیج فن دار و پکیج بدون فن چه تفاوت هایی با هم دارند؟

پکیج به دستگاهی گفته می شود که برای تامین آب گرم مورد نیاز ساختمان های مسکونی، اداری و تجاری و حتی کارخانه ها و مراکز تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از نوع پکیج بستگی به سلیقه شخصی و البته برخی دلایل فنی دارد. اینکه مثلا ظرفیت پکیج به مساحت محل مورد استفاده بخورد و برخی دلایل دیگر که توجه به آنها باعث استفاده بهینه از پکیج شده و در میزان هزینه های ناشی از مصرف آن هم تاثیر مستقیم دارد. برای همین ما در ادامه قصد داریم در مورد دو نوع پکیج که در بازار اسم آنها را زیاد می شنوید، صحبت کنیم و تفاوت های آنها را بیان کرده تا موقع خرید بتوانید انتخاب اصولی تر و بهتری داشته باشید. پکیج ها به لحاظ فنی به دو دسته پکیج فن دار و پکیج بدون فن تقسیم می شوند که این دو نوع دستگاه تفاوت های مهمی با هم دارند.

 

 

تفاوت پکیج فن دار و پکیج بدون فن

  • پکیج بدون فن دستگاهی است که دود و گازهایی که در اثر سوختن و احتراق در آن ایجاد می شود از راه دودکشی که به شیوه خاصی در آن قرار داده شده است، خارج می شوند. دودهای حاصل از احتراق در این نوع دستگاه به صورت مکش طبیعی متاثر از ارتفاع دودکش خارج شده و نیاز به سیستم دیگری برای خارج کردن گازها نیست.
  • تفاوت پکیج فن دار و بدون فن در این است که نوع بدون فن آن باید حتما در فضای ساختمان و داخل آن نصب شود و استفاده از آن در فضای باز ممنوع است.

قطر دودکش تفاوت بین پکیج فن دار و پکیج بدون فن

  • تفاوت دیگری که در پکیج فن دار و پکیج بدون فن مشاهده می شود در قطر دودکش است. قطر دودکش در دستگاه بدون فن پانزده سانتی متر بوده و ارتفاع دودکش مورد استفاده هم باید حتما سه متر باشد در صورتیکه قطر دودکش در پکیجهای فن دار شش سانتیمتر میباشد.
  • تفاوت دیگر بین پکیج فن دار و بدون فن جنس دودکش است. در نوع بدون فن جنس دودکش باید از سیمان بوده و در داخل ساختمان کار گذاشته خواهد شد.دودکش در دستگاه بدون فن باید به طور مستقیم با هوای آزاد تماس داشته باشد و هرگز در معرض باد و کوران شدید هم قرار نگیرد. برای دستیابی به این منظور و برای اینکه هدایت گازهای سمی به خوبی انجام شود و در اثر باد و کوران به داخل باز نگردد، بهتر است در انتهای دودکش در پکیج بدون فن کلاهک نصب شود.

 

سرو صدای پکیج فن دار و بدون فن

  • در گذشته پکیج های فن دار دارای سر و صدا هنگام کار کردن بودند که امروزه با آمدن نسل جدیدی از این دستگاهها مشکل سر و صدا هم در آنها حل شده و کاملا آرام و بدون صدا کار می کنند و مصرف کننده می تواند از این موضوع مطمئن باشد.
  • اما چیزی که تفاوت بین پکیج فن دار و بدون فن را بیشتر نمایان می کند اینکه در نوع فن دار دود ناشی از سوخت ماده سوختی یا احتراق از طریق فن به دودکش هدایت شده و به این شکل از فضا مورد نظر خارج می شود.

 

 

  • دستگاه فن دار دارای قطعه ای به نام فلنج فن است که با استفاده از این قطعه هوای تازه وارد و دود و گازهای ناشی از احتراق هم خارج می شوند. فلنج در بالای دستگاه تعبیه شده و قطر خارجی آن ده سانتی متر است. با استفاده از قطر خارجی که ده سانتی متر است اکسیژن لازم برای احتراق وارد می شود و با استفاده از قطر داخلی که شش سانتی متر است، دود و گازهای سمی ناشی از احتراق خارج می شود.

 

 

پکیج فن دار بهتر است یا بدون فن؟

مشتریان در هنگام خرید دستگاهی مناسب برای تولید آب گرم بین انواع مختلف آن مردد می مانند حالا جدا از تعداد برند های مختلف که در بازار وجود دارد در بین اینکه پکیج فن دار بخرند یا بدون فن هم نمی توانند خوب تصمیم گیری کنند و در واقع نمی دانند کدام بهتر است. خب در مورد این مسئله چندین نکته کلیدی وجود دارد که در ادامه شرح می دهیم:

  • اول اینکه حجم پکیج را چه فن دار باشد و چه بدون فن با توجه به مساحت ساختمان در نظر بگیرید تا استفاده بهینه ای از آن داشته باشید.
  • پکیج های فن دار با دودکش های دو جداره برای جلوگیری از ورود گازهای سمی به داخل فضای ساختمان بهتر و مطمئن تر هستند. بنابراین انتخاب آنها ایمن تر است.

 

 

  • پکیج های فن دار چون محفظه بسته هستند، نصب آنها در بالکن و تراس مشکلی ایجاد نمی کند و به لحاظ اینکه قطر دودکش آنها هم کم بوده و در حدود پانزده سانتی متر است و همچنین فضا برای داکت آن هم چندان زیاد نیست و به راحتی در فضای کوچک هم نصب می شوند بنابراین توسط مصرف کننده بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
درج شده در

6
Leave a Reply

avatar
3 تعداد نظرها
3 تعداد پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین نظر
محبوب ترین
  تنظیم هشدار برای :  
جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین
هشدار برای
باسط
مهمان
باسط

سلام من خواستم بدونم آیا از پکیج فن دار برای دودکش عادی از داخل دیوار ساختمان به بالا هدایت شده میشه استفاده کرد؟؟؟مشکلی پیدانمیکنه؟؟

علیزاده
مهمان
علیزاده

سلام خونه ما دو طبقه ویلایی است قراره پکیج رو در همین طبقه بالا که میشینیم نصب کنیم الان دودکش ما از دیوار ساختمون نرفته یعنی مستقیم از سقف سوراخ شده میتونیم از پکیج بدون فن استفاده کنیم؟

مهندس رضا کریمی
مدیر

با سلام و احترام
نصب پکیج بدون دودکش تحت رعایت نکات ایمنی و استاندارد دودکش و تامین دریچه هوا مانعی ندارد.
حتما از نصاب مجاز بخواهید تا دودکش و اتصالات آن را بررسی نمایند و در صورت تایید ایشان پکیج نصب گردد.
با تشکر

عبداللهی
مهمان
عبداللهی

سلام منزل ما دو طبقه است ، ۲۵ متر مسکونی بالا و ۲۵ متر پایین ! الان میخواهم پکیج دیواری تهیه کنم بجای استفاده دو بخاری و یک آبگرمکن ! با توجه به متراژ و دو طبقه بودن: پکیج در کدام طبقه نصب شود ؟ و تعداد رادیاتور چند عدد باید تهیه شود ؟ و با چه اندازه ای ؟ من خودم دو رادیاتور در بالا و دو رادیاتور در پایین مد نظرم است !ولی نمیدانم یک پکیج آیا ۴ رادیاتور را جواب میدهد ؟ در فضای داخلی هم جایی برای پکیج نداریم مجبورم فن دار تهیه کنم که خارج… نمایش بیشتر »

دسته بندی ها
آخرین مطالب